Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ztracené houbaře bez mobilních telefonů hledají v lesích desítky policistů

Chrudimsko – Houbařská sezóna vrcholí. Lesy jsou plné lidí. Často to jsou i policisté. Ti však nehledají houby, ale ztracené houbaře. Například polovině tohoto týdne pátrali chrudimští muži zákona hned po dvou ztracených v jeden den. Kdyby u sebe měli dotyční telefon, práce Policie ČR by byla mnohem rychlejší a jednodušší.

30.9.2017 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Pech

Jak uvádí policejní mluvčí Markéta Janovská, nejprve to byla dvaačtyřicetiletá žena zbloudivší u Zbožnova a o hodinu později volala na linku 158 žena, že hledá svého manžela.

SNAZŠÍ HLEDÁNÍ

„V obou případech pohřešovaní vyšli v jiných obcích, než kde bydleli, a vstřícní občané je autem dovezli téměř do míst jejich bydliště. Oznámením pohřešování na linku 158 samozřejmě policisté začali činit veškeré kroky k nalezení obou houbařů,“ uvádí Janovská.

Pokud má u sebe houbař nabitý mobilní telefon, jeho nalezení je mnohem jednoduší. Policisté jej mohou „vystopovat“, nebo mohou ztracenému člověku minimálně zavolat a domluvit se s ním, kam má jít, nebo od něj zkusit zjistit orientační body.

POLICEJNÍ MANÉVRY

„Občané si možná leckdy ani neuvědomují, jaký se u policie roztočí kolotoč, když je zahájena pátrací akce. Což zde nepíšeme proto, aby se občané báli zavolat na linku 158, ale proto, aby měli alespoň představu, co taková pátrací akce obnáší.

Každé pátrací akci musí velet odpovědný policejní důstojník. Na místo události operační důstojník vyšle všechny dostupné policejní hlídky, včetně psovodů. Zároveň vyrozumí ostatní složky IZS, případně místní samosprávu či dobrovolné hasiče. Automaticky operační důstojník vyrozumí policejní letku s tím, že operační důstojník letecké služby uvede, zda jsou příznivé či nepříznivé klimatické podmínky pro vzlétnutí vrtulníku.

V blízkosti místa pohřešování se zřídí improvizované velící stanoviště, které čítá vozidla vybavená moderními technologiemi, jako jsou termovize, mapové podklady nebo GPS trackery. Velící důstojník na místě rozhodne o tom, jakým stylem či metodou pátrání se terén bude prohledávat.

Vliv na realizaci pátrání má samozřejmě i denní doba či povětrnostní podmínky, kterým se pátrání musí přizpůsobit. To je velice v krátkosti ukázka toho, co každé pátrání obnáší,“ popisuje pátrání Markéta Janovská a dodává: „Po občanech, kteří jdou do lesa, policie chce alespoň to, aby u sebe měli plně nabitý mobilní telefon a neztěžovali tím tak své včasné nalezení.“

Jak se připravit na cestu do lesa

- Pokud se pohybujete v nepřehledném terénu, v lesích nebo v polích s vysokým porostem, policisté radí:

- Je vždy dobré být minimálně ve dvojici

- Vybírejte si místa, která znáte, kde se prostorově orientujete

- Sdělte někomu z rodiny, kam se chystáte

- Asi nejdůležitější rada je – berte si s sebou nabitý mobilní telefon, neboť ten vám v případě vyhlášení pátrací akce může dokonce zachránit život. Policisté mohou pomocí něj najít místo vašeho výskytu. Pro seniory jsou užitečným pomocníkem mobilní telefony s tzv. SOS tlačítkem. Tyto mobilní telefony v případě zmáčknutí tísňového tlačítka automaticky odešlou SMS zprávu až na pět telefonních čísel; pokud někdo obdrží tuto tísňovou zprávu, může zavolat zpět a vysílající mobilní telefon automaticky hovor přijme a přepne ho na hlasitý reproduktor, což je výhoda v případě, že osoba, která o pomoc žádala, již není schopna hovor přijmout sama

- Dalším užitečným pomocníkem je i aplikace „Záchranka“, kterou leze stáhnout zdarma do dotykových mobilních telefonů a kterou využití nejen senioři, ale všichni, kteří potřebují především zdravotnickou pomoc

Autor: Lukáš Vaníček

30.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Burgerování s Markétkou.
2

Pomáhat může každý, stačí k tomu dobrá vůle

Komule Davidova přiláká do Hamzova parku a arboreta motýly

Luže – V Hamzově léčebně v Luži se ve čtvrtek uskuteční 14. podzimní zavírání Hamzova parku a arboreta.

Opravy nahrávají snoubencům

Chrudim – Z rekonstruované budovy „nové“ chrudimské radnice na Resselově náměstí zmizelo lešení, ale uvnitř se stále pilně pracuje.

Úřad práce pořádá Burzu práce pro osoby se zdravotním postižením

Chrudim – Na chrudimském pracovišti Úřadu práce ČR v Pardubické ulici se v zítra od osmi do jedenácti dopoledne uskuteční první ročník Burzy práce pro osoby se zdravotním postižením.

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení