Náměstek hejtmana Pardubického kraje Jan Tichý vyrazil do mediálního boje s generálním ředitelem společnosti Enteria Liborem Joskou.
Důvodem jsou prý nejasnosti kolem nahrávek skryté kamery, na kterých jsou zachyceny rozhovory podnikatele Josky a bývalého místopředsedy krajské ČSSD Miroslava Petržílka.

Na nahrávkách je zmíněno i jméno Jana Tichého, který chce své jméno očistit tím, že upozorní na nejasnosti kolem nahrávek.
„Obrací se na mě řada občanů, že je jim spousta věcí nejasných a já jim musím dát za pravdu. Nejdůležitější je, že se mluvilo o zakázkách, které ze své pozice náměstka hejtmana nijak nemohu ovlivnit. Nemám se tedy čeho obávat, pokud budou zveřejněny kompletní nahrávky,“ uvedl Jan Tichý na včerejší tiskové konferenci.

Zveřejní nahrávky, až se to bude hodit?

Právě ke zveřejnění nahrávek v kompletním znění Tichý podnikatele vyzývá. Je to vcelku pochopitelné. O Janu Tichém se totiž otevřeně hovoří jako o možném kandidátovi sociálních demokratů na hejtmana. Pro něj a celou ČSSD by tudíž bylo nepříjemné, kdyby se případné další nahrávky s kompromitujícím obsahem objevily až těsně před volbami.

„Chci, aby byly pořízené nahrávky zveřejněny hned. Nikoliv až poté, co se to bude někomu hodit. Mohlo by se přihodit, že by pak takové materiály posloužily k odstranění nepohodlných politiků, jako se to stalo v případě sestříhaných nahrávek bývalého šéfa krajské ČSSD Miroslava Váni,“ konstatoval Jan Tichý.
Náměstek hejtmana navíc zpochybnil účel pořízení nahrávek.

„Já mohu pouze spekulovat, k čemu měly nahrávky sloužit. Pokud by ale měly vést k odstranění korupce z veřejných zakázek, tak by ten postup pana Josky musel být jiný. To by se přece ihned obrátil na policii. Přitom podle mých informací uběhl mezi začátkem nahrávání rozhovorů s Miroslavem Petržílkem a předáním materiálů policii více než měsíc,“ vysvětlil své pochybnosti Jan Tichý.

„Řešte dopravu, ne vlastní očistu!“

Opoziční krajští zastupitelé se zatím nechtějí ke kauze Jana Tichého příliš vyjadřovat.
„Ten případ řeší orgány činné v trestním řízení, takže by bylo neprofesionální to jakkoliv komentovat. Navíc známe jen části nahrávek. Náměstek hejtmana Jan Tichý by měl ale spíš řešit krizovou situaci ve veřejné dopravě v kraji místo toho, aby pořádal tiskové konference, na kterých se pouze snaží očistit vlastní osobu,“ pravil kandidát opoziční ODS na hejtmana a starosta Horního Jelení Petr Tupec.

Libor Joska považuje tiskovou konferenci svolanou náměstkem hejtmana za taktický manévr před sobotním nominačním sjezdem pardubické ČSSD.
„Pan Tichý moc dobře ví, že nahrávky zveřejnit nemohu. Kompletní materiály má k dispozici policie. Já jsem žádné části nahrávky nikomu neposkytoval. Vypadá to, že je pan Tichý nervózní, jelikož netuší, co všechno ještě může na nahrávce být. Jednalo se celkem o tři nahrávky, ale policie mě upozornila, že bližší informace bych k celému případu v současné době neměl podávat. Až skončí vyšetřování, jsem ochoten všechny dotazy zodpovědět,“ pravil generální ředitel stavebního konsorcia Enteria Libor Joska.

Policie potvrdila správnost postupu

Joska ale odmítá Tichého nařčení z toho, že jeho trestní oznámení mělo značnou prodlevu.
„Všechno to probíhalo současně. Jakmile jsem měl nahrávky, pověřil jsem svého právníka, aby připravil podklady k podání trestního oznámení. Zároveň jsem o celé věci informoval vedení sociální demokracie v Praze a hejtmana Radko Martínka. I policisté mi řekli, že můj postup byl zcela v pořádku,“ podotkl Libor Joska.

O co jde v kauze Tichý x Joska

Generální ředitel společnosti Enteria Libor Joska pořídil nahrávky tehdejšího místopředsedy krajské ČSSD Miroslava Petržílka, na kterých byl po Joskovi požadován úplatek. Libor Joska šel 15. prosince loňského roku nejprve za hejtmanem Pardubického kraje Radko Martínkem a seznámil ho s tím, že existují materiály prokazující pokus o uplácení. Poté předal materiály policii.

Na nahrávkách je zmíněno i jméno náměstka hejtmana Pardubického kraje Jana Tichého. Petržílek měl chtít úplatky za to, že zařídí, aby vrcholní představitelé Pardubického kraje potvrdili a nechali proplatit faktury za navýšení víceprací na několika stavbách, které firma v současnosti pro kraj provádí nebo by měla provádět. Mimo jiné mělo jít například o stavbu nového terminálu na pardubickém letišti East Bohemian Airport. Petržílek se v tajné nahrávce několikrát zaštítil osobou Jana Tichého. „Honza je ochoten, za těch deset by do toho šel,“ tvrdí Petržílek, když hovoří o modernizaci pardubického letiště. Jan Tichý se od výroků svého stranického kolegy distancoval.

LUKÁŠ DUBSKÝ