Mláďata kosů, drozdů, sýkor, vrabců a dalších druhů pěvců jsou však pod neustálým dohledem rodičů, kteří je pravidelně krmí. „“Lidskou pomoc ptáčata potřebují tehdy, ocitnou–li se na rušné komunikaci nebo ohrožuje–li jejich život pes, kočka nebo malé děti. V prvním případě je vhodné mládě odchytit a vysadit jej na nejbližší vhodný strom či keř. Ptáci nemají dobrý čich a nehrozí, že by rodiče nepřijali své mládě, protože se ho dotkl člověk. Nemělo by však být odneseno dále než deset metrů od místa, kde bylo nalezeno,“ informuje Majka Cachová ze Záchranné stanice handicapovaných zvířat Pasíčka u Proseče.

Může se stát, že holátko nebo málo opeřené mládě spadne na zem při bouřce nebo silném větru. Potom je vhodné vrátit ho do hnízda. Pokud to ale není možné, je třeba urychleně vyhledat pomoc záchranné stanice. „Odchov mláďat pěvců je velmi náročný a měl by být vždy ponechán odborníkům,“ zdůrazňuje Majka Cachová.

Šťastný osud měl maličký zvonek zelený, který se včas ocitl v Pasíčkách. Podařilo se z něj totiž odchovat zdravého jedince a brzy bude umístěn do prostorné venkovní voliéry. Tam se stane bez kontaktu s člověkem za pár týdnů zcela plachým a bude moci být vypuštěn zpět do volné přírody.