Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvítězí na Podhůře mloci nad cyklisty?

Chrudim, Slatiňany - V lesích Podhůry se plánuje rozšíření cykloparku o další úseky singltrekových cyklotras. K jednoduchému okruhu u Komety má přibýt obkroužení celých rekreačních lesů, jež má cyklistům poskytnout mnohem delší zážitek okořeněný mírnými, ale zábavnými sjezdy. Prvotní představa tohoto záměru teď ale narazila na nesouhlas přírodovědců z CHKO Železné hory.

31.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Lukáš Vaníček

„Při prvním místním šetření město Chrudim a projektanti stezek dostali od zástupců CHKO Železné hory zákaz. Nejde přitom pouze o obsah rozhodnutí, ale také o okolnosti a způsob, kterým ochranáři rozhodli," posteskl si projektant Singltreku Tomáš Kvasnička. Říká, že Správa CHKO rezolutně zamítla všech pět atraktivních úseků stezek s odkazem na výskyt obojživelníků. „Ze zamýšleného okruhu singltreku tak zůstaly jen roztroušené zbytky," pokračuje projektant. „Vzhledem k tomu, jak správa CHKO Železné hory během obchůzky argumentovala, se přitom zdá, že nejde ani tak o obojživelníky, jako o to, že ochranářům vadí, že do rekreačních lesů chodí návštěvníci," míní Tomáš Kvasnička.

Práce prý šla vniveč

Náročná práce projektantů v terénu šla podle Tomáše Kvasničky vniveč. „Zástupci správy nebyli schopni až do minulého týdne podat ani předběžné vyjádření k zákresu koridorů stezek, který dostali již 10. ledna. Až ve třetím březnovém týdnu předali Městským lesům Chrudim mapu se zakreslenými oblastmi zvláštní ochrany druhů. Na obchůzce potom argumentovali, že ani tato mapa vlastně neplatí, neboť rozšíření obojživelníků do ní není zakresleno a je daleko širší," dodal projektant singltreku.

Na závěry je brzy

Ochránci přírody říkají, že rekreační funkci lesů na Podhůře chápou a respektují. Zároveň ovšem míní, že území Podhůry je už skutečně poměrně dost protkané turistickými trasami. „Jde o oblast s naučnými turistickými stezkami, je tam i hipoturistika a zakomponovat do toho ještě singltrek asi nebude úplně snadné," říká vedoucí oddělení ochrany krajiny Josef Rusňák.

„Z hlediska ochrany přírody považujeme za problematickou zhruba jednu třetinu navrhovaných tras, neboť zejména v severozápadních svazích jsou cenná místa výskytu některých druhů rostlin a živočichů. Z rostlin je to například orchidej kruštík polabský a jsou zde i místa, na nichž se rozmnožuje mlok skvrnitý. Při migracích se zde ostatně vyskytují všichni obojživelníci s výjimkou žáby blatnice skvrnité," říká Josef Rusňák.

„My teď určitě nechceme říkat, že singltrek prodloužit nepůjde. Potřebujeme ale nejprve udělat příslušné průzkumy, což si vyžádá čas přibližně do konce léta. Výsledek může být nakonec i takový, že to z našeho pohledu opravdu nepůjde. Je ale také možné, že dojde ke shodě na nějaké kompromisní variantě," uzavřel Josef Rusňák.

Autor: Marek Nečina

31.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Dnes ve dvě začnou voliči vybírat poslance. Kandidátů je v kraji 407

Ilustrační foto.

Téma kampaně? Strach dominuje

České Kimle 2017 ve Slatiňanech

Slatiňany – Minulý víkend byl ve Slatiňanech ve znamení prestižního Ultimate frisbee turnaje České Kimle s létajícím diskem.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

S nožem v ruce měl vyhrožovat prodavačce

Chrudim – Přepadení obchodu a výhružné telefonáty do banky spolu na první pohled neměly nic společného, tedy až dosud. Policisté odhalili, že tyto případy mají společného pachatele, kterého začali trestně stíhat.

Potkani v Chrudimi hodují na otrávených nástrahách

Chrudim – V uplynulých dvou dnech mohli Chrudimáci potkávat nad kanalizačními příklopy v ulicích města dvojici mužů v reflexních vestách. Šlo o techniky Miloše Novotného z odborné deratizační firmy Ekosan a Marina Fialu z Vodárenské společnosti Chrudim, kteří se v režii vodařů pustili do sezónního hubení potkanů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení