Hotel Jezerka odvádí na dani z nemovitosti v současnosti půl milionu korun. „Nově to bude už milion ročně,“ uvedl konkrétní případ Milan Kušta, majitel a jednatel společnosti K2 holding, která se specializuje na developerskou výstavbu bytových a rezidenčních domů, apartmánových hotelů a domů pro seniorské služby.

Velké projekty této společnosti najdete například v Chrudimi, v Pardubicích, v Hradci Králové, v Lázních Bohdaneč, v Holicích, v Přelouči nebo v Peci pod Sněžkou.

Jeho společnost tak zasáhne tohle zvýšení výrazně, protože vlastní hodně nemovitostí. V ročním součtu půjde o několik milionů navíc.

Obecně je podle něj zvýšení daně z nemovitostí správné, protože vyšší daň motivuje vlastníky, aby se řádně starali o svůj majetek a opravdu ho využívali.

V České republice tvoří výnos z daně z nemovitých věcí pouze 0,5 % na celkových daňových výnosech. Nižší podíl mají jen ve třech zemích EU, kde je průměr 3 %. Podobně dramaticky se liší i výše samotné daně z nemovitosti. Stávající nastavení daně z nemovitosti patří ve srovnání s nejvyspělejšími zeměmi světa k suverénně nejnižším.

„Je fakt, že na západě od nás je daň z nemovitostí zásadně vyšší. V našem daňovém systému je ale tohle navýšení naopak špatné, protože se nemění celková struktura daňového zatížení, které je u nás stále dost vysoké,“ říká Milan Kušta.

Stát se podle něj jenom snaží vybrat víc peněz, které ale stejně nakonec prohospodaří. Myslí si, že nelze zvýšení daně zahrnout mezi protiinflační opatření, o kterých vláda tak často hovoří. „Zvýšením nákladů v podobě vyšší daně se naopak růst inflace podpoří, protože vzroste tlak na ceny nájemného i služeb spojených s provozem nemovitostí,“ uzavírá developer Milan Kušta.

Majitel realitní kanceláře Jaromír Nesládek je z chystané změny výpočtu daně na rozpacích. „Právě jsem o tom mluvil s kolegou a oba zatím nevíme, co si o tom máme myslet. Já jsem ale spíš rozladěný, protože se bojím, že tohle může být jen začátek a později půjde o ještě citelnější zdražení,“ říká realitní makléř.

Návrh si prý ale nejprve důkladně prostuduje, aby věděl, jak se bude daň přesně počítat. „V Seči, kde bydlím, je nyní stanoven pro výpočet daně koeficient čtyři. Majitelé statků a větších domů platí už teď třeba dvanáct nebo patnáct tisíc ročně, takže by nakonec vůbec nemuseli být schopní tuhle daň zaplatit,“ přemýšlí Jaromír Nesládek. Zvýšení daně by podle něj mohlo zchladit i touhu dalších kupců po vlastní nemovitosti. „Na konkrétní výši daně se totiž ptají prakticky všichni zájemci o koupi domu či bytu,“ upřesňuje Jaromír Nesládek.

Seč u vyhledávané vodní nádrže na Chrudimsku má vysoký koeficient daně z nemovitosti podobně jako řada jiných obcí v Česku, na jejichž území je řada rekreačních nemovitostí. 

Nájemníků přibližně čtyř set městských bytů v Chrudimi se navrhované zvýšení daně zřejmě bezprostředně nedotkne. „Podle zákona můžeme zvyšovat nájmy v městských bytech jen jedenkrát za tři roky, a teď to určitě není na pořadu dne. Nejdřív se o tom budeme bavit někdy v průběhu příštího roku. Nemyslím si ale, že by v tomto ohledu daň z nemovitostí hrála nějak významnou roli,“ říká chrudimský první místostarosta Zdeněk Kolář.

„Ten, kdo si cokoliv postavil sám pro sebe, za to teď dostane pokutu,“ konstatuje suše Radek Pecháček, který obývá vlastní menší dvoupokojový byt v okresním městě, na jehož stavbě se před lety sám i fyzicky podílel. Muž je také majitelem garáže a rekreační chalupy na Vysočině. „Podle nových pravidel bych ročně zaplatil navíc asi tisícovku, takže mě to určitě nezruinuje. Spíš mi jde ale o princip, který se mně vůbec nelíbí,“ dodává muž v seniorském věku.

S navýšením daně z nemovitostí si naopak neláme hlavu Vladimír Malý, který vlastní kromě bytu i menší chatu v Železných horách. „Zaplatím ročně jen pár stovek navíc. To je tak nepodstatná položka, že ji vůbec neřeším,“ říká.

V České republice tvoří výnos z daně z nemovitých věcí pouze 0,5 % na celkových daňových výnosech. Nižší podíl mají jen ve třech zemích EU, kde je průměr 3 %. Podobně dramaticky se liší i výše samotné daně z nemovitosti. Stávající nastavení daně z nemovitosti patří ve srovnání s nejvyspělejšími zeměmi světa k suverénně nejnižším.