Dlouhodobou samotu nesnášejí dobře
Psi nemají rádi samotu. Jsou rádi ve své smečce, ať už psí nebo lidské. Sami být umí, ale pro některé jedince to může být náročné na psychiku, a to především v případě opakované mnohahodinové samoty. Je tedy ke zvážení u těch, kteří si nemohou brát zvíře do zaměstnání, jestli je vůbec dobré si psa pořizovat s vědomím, že bude každý den mnoho hodin sám. Řada lidí navíc po tom, co jsou v práci a v krátkosti psa vyvenčí, ho opět nechají samotného doma a jdou za večerní zábavou. Pes ale nepotřebuje jen pravidelnou potravu a venčení, ale také socializaci se svým pánem.

Nenechte zvíře déle než osm hodin samotné
Rozhodně není dobré, aby pes byl sám více než osm hodin. Je to špatné jak pro jeho psychiku, tak i ze zdravotního hlediska, protože se nemůže vyprázdnit. Dlouhodobé zadržování moči může přivodit nemoci ledvin, močové kameny i oslabení svalů močového měchýře, což vede k pozdější inkontinenci.

Psa je proto nutné pořádně vyvenčit, než ho necháte delší dobu samotného. Vyrazte s ním alespoň na třicetiminutovou aktivní vycházku, kdy se pejsek i pořádně unaví. Je třeba ho co nejvíce zabavit, hrát si s ním a vynahradit mu tak, že bude delší dobu sám.

Doba, po jakou pes může zůstat sám, je také daná jeho věkem a tím, jak je naučený. Pokud máte psa například z útulku, musíte ho na samotu učit postupně, mohla by u něj rychleji vzniknout separační úzkost. Postupně je třeba učit také štěně, které navíc ještě neumí udržet dlouho moč.

Dramatické loučení i vítání je chyba
Pokud odcházíte do práce nebo se z ní naopak po mnoha hodinách vracíte, zkuste to nepřehánět při loučení a vítání se zvířetem. Psi jsou velmi citlivá stvoření a pokud se s nimi emocionálně loučíte, ještě více u nich podpoříte to, že budou mít pocit, že se děje něco dramatického.

Při odchodu dělejte, že se nic neděje, psovi časem přijde běžné, že jdete pryč. Pejska si tak nejlépe pět až deset minut před odchodem vůbec nevšímejte a nemazlete se s ním. Dobré je mu také těsně před odchodem říkat, aby šli na své místo. Při příchodu domů je nutné vzít psa hned ven.

Čerstvá voda je nutnost
Rozhodně pejskovi doma nechte čerstvou vodu, k té potřebuje přístup celý den. Také si naplánujte venčení a krmení. Důležité je, aby byl pejsek po venčení chvilku v klidu, než dostane krmivo. „Pokud spěcháte do práce, myslete na to, že pes by měl po venčení alespoň 30 minut odpočívat, než dostane potravu. Předejdete tak potencionální torzi žaludku. Ta je nebezpečná a bohužel velmi častá u větších plemen,“ řekl odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Hračky a zvuky pro zábavu
Nezapomeňte psovi dát doma k dispozici pro zábavu jeho hračky. Můžete také nechat zapnuté rádio nebo televizi, aby měl zvukovou kulisu a nepřipadal si tak sám.