„Jedná se v letošním roce o sedmý případ v ČR, kdy byla nákaza potvrzena u racků,“ potvrdil mluvčí SVS Petr Vorlíček. Ptačí chřipce podlehli rackové už v několika různých regionech republiky - v Jihomoravském kraji, na Litoměřicku, Mladoboleslavsku nebo Kladensku.

Ptačí chřipka u volně žijících ptáků představuje velké zdravotní riziko. Česká společnost ornitologická (ČSO) proto veřejnost vyzývá, aby nálezy racků hlásila.

„Zatímco v minulých měsících i letech tento subtyp napadal u volně žijících ptáků především labutě a v menší míře i další vodní ptáky, tento poslední genotyp H5N1 je vysoce infekční pro racky. Vzhledem k jejich koloniálnímu způsobu života se u nich nákaza velmi rychle šíří,“ varovala ČSO.

close Na Zámeckém rybníku v Chropyni došlo k hromadnému úhynu racků. 5. dubna 2023. info Zdroj: Deník/Dominik Pohludka zoom_in Na Zámeckém rybníku v Chropyni došlo k hromadnému úhynu racků. 5. dubna 2023

Organizace na svých webových stránkách vytvořila elektronický formulář pro hlášení o úhynu. Využít by ho měli nálezci, kteří u vody zaznamenají pět a více uhynulých těl ptáků. Těla vyfoťte, ale nedotýkejte se jich. Nálezce by měl informovat také pobočku Státní veterinární správy.

Virus v těle přežije několik týdnů 

V tělech mrtvých ptáků virus přežívá až několik týdnů, zvyšuje se tak riziko přenosu například pro mrchožrouty.