Jeden ze smutných příběhů se odehrál v záchranné stanici Makov. Loni o Velikonocích se chytil čáp bílý do čelisťové pasti, kterou nastražil doposud neznámý pachatel u rybníka na Strakonicku. Nástraha zvířeti téměř amputovala končetinu. Veterináři po mnoha vyšetřeních vyloučili šanci na její záchranu, a tak čáp o nohu přišel. Náhradou končetiny měla být protéza, noha se ale neuzdravovala a čáp se nezotavoval, proto jej veterináři nechali utratit.

Čáp svůj dlouhý boj o život prohrál. „Moc rád bych vám napsal lepší zprávu, ale nemám ji. Dnes jsme museli léčení čápa v Kralupech ukončit. Pahýl nohy se zanítil, odumřel a další léčba by dobrý výsledek pro čápa již nepřinesla. Věřte nám, že to bylo pro nás všechny velmi těžké rozhodnutí. A kdyby někdo nenalíčil železa na vydru, do kterých se čáp chytil, nikdy k tomu nemuselo dojít,“ stálo ve zprávě ze záchranné stanice.

Petardy, rachejtle a dělobuchy děsí volně žijící zvířata i domácí mazlíčky:

Blíží se konec roku a s ním spojené hlučné silvestrovské oslavy. Petardy, rachejtle a dělobuchy děsí nejen volně žijící zvířata, ale také domácí mazlíčky
Ztracená i mrtvá zvířata. Petardy zabíjely v Česku už před silvestrem

V loňském roce záchranné stanice řešily z více než 10 tisíc přijatých zvířat 52 případů, kdy se zvířata chytila i do lepových pastí, které jsou zakázané stejně jako čelisťové. Poměrně čerstvou oběť, která se ale naštěstí dokázala zotavit, měla lepová past, do které se chytila sova pálená. Tu museli vyprostit ošetřovatelé ze záchranné stanice Huslík. U sovy došlo jen ke slepení několika per, sama by se však osvobodit nedokázala.

„Tento případ se řadí mezi spoustu dalších, kdy jsme museli pomáhat přilepeným netopýrům, sýkorkám, zvonkům a dalším. Lepové pasti jsou velmi nebezpečné,“ informovali ošetřovatelé ze záchranné stanice a zároveň požádali veřejnost, aby řešila ochranu před hmyzem a dalšími „nepohodlnými“ živočichy jinými způsoby.

Vrabec domácí zachycený na zahradě do lepivého pásu na škůdce v péči záchranné stanice Bartošovice.Vrabec domácí zachycený na zahradě do lepivého pásu na škůdce v péči záchranné stanice BartošoviceZdroj: ČSOP

„Apelujeme na výrobce, obchodníky i potenciální uživatele těchto pastí, aby tak nečinili. Nehodláme tyto praktiky v České republice tolerovat a v případě zjištění porušení zákona učiníme v rámci legislativy maximum pro to, aby dále takové jednání nepokračovalo,“ upozornil už dříve ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Trýznivá smrt zvířat 

Zákon zakazuje lepy a takzvaná železa od roku 2004 proto, že k usmrcení zvířete dochází zvlášť trýznivým způsobem. Lapené zvíře v nich neuhyne okamžitě, ale zemře až po několika dnech hladem, žízní a vyčerpáním, když se snaží marně z pastí dostat. Při pokusech vymanit se si navíc způsobuje další bolest a zranění. Za používání, prodej i dovoz těchto pastí hrozí po zpřísnění zákazu až třímilionové pokuty.

Případ týraného jestřába šokoval ochránce zvířat:

Jestřáb lesní v péči Pražské zvířecí záchranky
Polámaná pera, odřeniny a diabolky v těle. Týraný jestřáb zažil peklo

„Pokud byste někde narazili na čelisťovou, lepicí či jinou zakázanou past, například pytlácká oka, neváhejte nález okamžitě ohlásit na Policii ČR,“ doplnil Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Předloni skončil před soudem například muž, který líčil železa u rybníka na Tachovsku a prokazatelně do nich chytil několik zvířat, která umírala ve velkých bolestech. K jeho smůle jej zachytila fotopast. Muž po přiznání vyfasoval peněžitý trest. Pokud by částku neuhradil, šel by do vězení.

Povolené pasti
Pokud vás v domě například trápí myši, zbavit se jich je možné jiným způsobem. Nejšetrnějším řešením jsou sklopce, klícky, do kterých se myš pouze chytí, ale past jí nijak neublíží. Pak ji je možné pustit dál od obydlí. Zakázané nejsou ani obyčejné sklapovací pastičky na myši nebo jedy na myši a krysy. Ty je ale nutné umístit do deratizačních staniček a na místo, kam se k nim dostane pouze hlodavec, aby neohrozily jiná zvířata.